Yüzün üzerinde vatandaşın katıldığı programın açılış konuşmasını İYİ’ler Hareketi Köln Başkanı Muharrem Kızılkaya yaptı.

Muharrem Kızılkaya etkinliğin önemine dikkat çekerek, Batı Avrupa Türkleri’nin Almanya’da huzur içinde yaşaya bilmeleri için, mutlaka Hazar Türklerinin bakiyeleri olan Aşkenaz Museviler ile kardeşlik hukuku geliştirmeliyiz” dedi.

“Bununla yetinmeyip, burada doğup büyüyen çocuklarımıza, 10 Milyon Hazar (Türkü) Musevi’nin uğradığı insanlık dışı vahşeti, Soykırımı anlatmalı, onları diri tutmalıyız” dedi.

Daha sonra araştırmacı Yazar Tanju Can hoca, Rusya Ukrayna Savaşı ve perde arkasında ki Hazar Türk Kağanlığının tarihi sürecini anlattı.

Tanju Can hocanın, konuşma boyunca vermiş olduğu en ilginç örneklerden birisi de, Amerika'ya göç eden HAZARLAR’ın, oradaki siyasette, film sektöründe ve ABD hukukunda ki izleri idi.

Can konuşmasını “Hazar Türk tarihini ve günümüzde ki etkilerini bilmeden, bu günü ve
geleceği okumak mümkün değil.

Azerbaycan Karabağ zaferinde, Orta Asya Türk Devletlerinin Özgür olmasında, Osmanlı’nın 600 yıl yaşamasında, her yerde HAZARLAR (Türkler) var” diyerek konuşmasını noktaladı.

Konferansta Ukrayna’dan kaçan savaş mağduru bir ailenin ve torunlarının da, salonda bulunması, duygusal anların yaşanmasına sebep oldu.

Mağdur Ukraynalı aile, toplantının sonuna kadar salonda yerini alarak, konferansı göz yaşları içinde dinledi.

Toplantıya Almanya Duisburg Merkez Ülkü Ocağı Başkanı Uğur Töre, İYİ Parti Avrupa Uç beyi Eren Yakışır, Köln ve çevresinden mahalli siyasetçiler, akademisyenler, işçi temsilcileri ve seçkin bir davetli katıldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.