Hastanelerde servis doluluk oranı yüzde 46.7, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 68.5, solunum cihazı doluluk oranı yüzde 51.4’e ulaştığı Antalya’da denetimler sıklaştırıldı ve ek tedbirler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamında kalabalık caddelerde kişi sınırlaması getirildi ve banklara şerit çekilerek oturmak yasaklandı. Semt pazarlarında ise kurallar ve önlemler sıkılaştırıldı.

ZABITA ÖNLEM ALDI

Meltem Mahallesindeki semt pazarının etrafı demir bariyerlerle kapatılırken, 4 noktadan kontrollü giriş verildi. Muratpaşa Belediyesi Zabıta ekipleri girişlerde hem maske kontrolü hem de ateş ölçümü yaptı. Önlemlerin üst safhaya çıkarıldığı pazarda bir ekipte, alışveriş yoğunluğunun olduğu bölgelerde maske ve sosyal mesafe denetimi yaptı. Ekipler, kısa süre içinde maskesini hatalı takan onlarca esnafı uyardı.

YOĞUNLUK ARTIYOR

Tüm önlemlere ve uyarılara karşın pazarlardaki yoğunluk gözle görülür şekilde arttı. Pandemi nedeniyle geliri daha da azalan dar gelirli vatandaşlar, en ekonomik şekilde beslenmek için pazarları tercih ediyor. 65 yaş üstü vatandaşlar sokağa çıkmalarının serbest olduğu saatlerde pazarda bir yoğunluk oluşturuyor.

ÇOK KORKARAK GELDİM

  Pazara korkarak geldiğini dile getiren Nurcan Deniz,” mecbur alışveriş yapacağız. Pazar kalabalık ve pahalı. Birazdan iznimiz bitecek, hemen eve döneceğim. Keşke herkes bizim gibi çift maske taksa. Kimse bunu önemsemiyor, “Bize gelmez” zannediyor ama herkese gelebilir” dedi.  Eşiyle pazara gelen Ayşe Gürten, 13.00’da kadar izinlerinin olduğunu domates alıp hemen eve döneceklerini kaydetti.

MESAFEYİ KORUYAMIYORUZ

  Esnaflardan Sevcan Havle ise,“ Pandemi de pazara çıkmaya devam ediyorum. Müşteri de önlem alıyor, bizde alıyoruz. Ama bazen mesafeyi koruyamıyoruz.  Müşterimiz parayı bile korkarak uzatıyor. Bizde kendimizi, müşterilerimizi korumaya çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.