HABER: Şükrü AĞIRMAN

Vanayı kapalı unutmuştu

Ağustos 2023’te Antalya’nın Alanya ilçesinde ‘34 gündür suyum akmıyor’ diyerek ASAT Alanya birimine bir kişiyle gelerek elinde bidonlarla taşkınlık yapan kişinin kamera görüntülerinin kamuoyunda yer almasının ardından yapılan incelemede vatandaşın evinin su vanasının kapalı olduğu ortaya çıkmıştı. Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğünden (ASAT) yapılan açıklamada “Aboneliğin bulunduğu ev; olayın hemen sonrasında kontrol edilmiş, ana giriş vanasının kapalı olduğu görülmüştür. Bina girişinde su kesintisi ya da basınç düşüklüğünün olmadığı, abonenin 2023 yılı içerisinde aylık standart su tükettiği görülmüştür” denilmişti.

Darp edildi

Ancak eylemci Barış Bütün bu açıklamayı reddederek “Ben isyan edince su geldi. Onlar farkında değiller ancak benim evim 24 saat kamera kaydı yapıyor. Nasıl olur da ‘vana kapalı’ diye iftira atarlar. Suç duyurusunda bulunacağım” diye konuşmuştu. ASAT binasında bidonları fırlatarak “O müdür buraya gelecek… Yeter 34 gün oldu, su yok. Size bayramda mesaj atmışım. Tuvalete giremiyorum, denizde yıkanıyorum, mayo ile geziyorum” diyen ve vanasının kapalı olduğu ortaya çıkan vatandaş, daha sonra kimliği belirsiz 6-7 kişi tarafından darp edilmişti.

Avukatı da açıklama yaptı

Barış Bütün’ün avukatı Mehmet Değirmenci de yaptığı basın açıklamasında “04.08. 2023 tarihinde meydana gelen hadise sonrasında müvekkilim Barış Bütün hakkında sistematik bir şekilde itibarsızlaştırmaya yönelik algı operasyonları yapılmaktadır. Halk ve medya karşısında tepki alan ASAT kurumu müvekkilin mağduriyetini giderip özür dilemeleri gerekirken, ASAT Alanya Müdürü Ümit Demirel basına kendilerinden kaynaklı bir problem olmadığı, müvekkilin herhangi bir su sıkıntısı çekmediği gibi açıklamalarda bulunmuştur. Toplum nezdinde karşılığı olmayan iddialar ile bulunduğu kurum ve kendisi adına talihsiz açıklamalarda bulunarak müvekkili zan altında bırakmaya çalışmıştır. Müvekkilim Barış Bütün 'ün su problemi olmadığı, ana bina giriş kapısındaki vanasının kapalı olduğu gibi asılsız iddialar basına servis edilmiştir. Bununla kalmayıp daha da ileri gidilerek belli başlı kişilerce yerel seçimler öncesi mevcut belediyeye karşı bir siyasi mizansen sergilediği, müvekkilin belli bir zümrenin kuklası olarak gösterilmeye çalışıldığı görülmüştür. Tüm bu itibarsızlaştırma çalışmalarının karşılığında açıklama yapma zorunluluğumuz doğmuştur. Müvekkili toplum nazarında itibarsızlaştırmaya yönelik söylemlerde bulunan şahıslar hakkında yasal süreç başlatılacaktır” demişti.

CİMER’e başvuruldu

Tüm bu iddialar üzerine konunun açıklığa kavuşturulması için bilgi edinme hakkı kapsamında başvuru yaparak çeşitli kurumlara çok sayıda soru sorarak yanıt aramaya başladık. 04 Ağustos 2023 Cuma günü, Antalya'nın Alanya ilçesinde 34 gündür evine su gelmediği iddiasıyla sözde isyan eden Barış Bütün isimli şahsın elinde bidonlarla Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin ASAT Alanya şubesine gelerek kamu malına zarar vermesi ve diğer abonelerin hizmet almasını bir süreliğine engellemesi, bu eylemin birilerince de kamerayla kayda alınarak konunun basında video görüntüsüyle yer alması olayı ve akabinde ASAT’tan ‘Suyum akmıyor’ iddiasıyla ortaya çıkan şahsın bina girişinde su kesintisi ya da basınç düşüklüğünün olmadığının tespit edildiği, kayıtların incelendiğinde, abonenin 2023 yılı içerisinde aylık standart su tükettiği görüldüğü, bölgede şahsın iddia ettiği gibi uzun süren su kesintisi yaşanmadığı, kurumun verdiği hizmeti karalamaya yönelik yapılan bu olayla ilgili gereken yasal işlemlerin başlatılacağına’ dair ifadelerde bulunulması  üzerine toplumda infial yaratan ve bir yönüyle  de imar affı ve imar barışını ilgilendiren bu konunun kamuoyunun doğru, dürüst, tarafsız ve eksiksiz şekilde bilgilendirilmesini temin amacıyla açıklığa  kavuşturulması ve yine bu vesileyle imar affı ve imar barışı adı altında yolsuzluk yapılıp yapılmadığının kamuoyu adına araştırılarak, tespiti halinde yine kamu yararı gereği basın özgürlüğü kapsamında haberleştirilmesi gayesiyle sorduğumuz detaylı sorulara ilgili kurum, kuruluş ve şahıslardan muhtelif cevaplar verildi.

Uydu fotoğraflarında yok

Konuyla ilgili yaptığımız araştırma kapsamında uydu fotoğrafları üzerinden yapılan incelemede bahse konu yapının ve çevresindeki bazı yapıların Nisan 2009, Kasım 2014, Mart 2021 tarihlerinde gözükmediği, ancak Haziran 2023 tarihindeki uydu resimlerinde göründükleri, haliyle yapının Mart 2021-Haziran 2023 arasında yapılmış olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine yapının 12 Ekim 2004 tarihli imar affı ve 6 Haziran 2018 tarihli imar barışından önce yapılmış gibi gösterildiği iddiası gündeme geldi.

İmar barışında da yok

Kamu yararı gayesiyle ve bilgi edinme hakkı kapsamında sorduğumuz  sorulara kısmen verilen yanıtlar dahi ürkütücüydü. Örneğin; Jandarmadan gelen yanıtta adli makamlardan alınan talimat doğrultusunda soruşturma yapıldığı açıklanırken Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından ‘posta yoluyla verilen yazılı’ yanıtta ise “…İmar barışı başvuru sorgulama sistemi üzerinden yapılan incelemede; Alanya ilçesi Hocalar Mahallesi…ada …parsel üzerinde veya, S. Bütün/Barış Bütün adına kayıtlı herhangi bir yapı kayıt belgesi tespit edilememiştir” denildi.

ASAT suç duyurusunda bulundu

Antalya Su ve Atıksu İdaresi Genel Müdürlüğünden (ASAT) verilen yanıtta da şu ifadelere yer verildi: “Bahse konu Antalya, Alanya, Hocalar Mahallesi, … parsel üzerindeki konuta ait abonelik 26.05.2022 tarihinde; Alanya Belediye Başkanlığının 25.05.2022 tarih ve 4030-24465 sayılı "… Hocalar Mahallesi … Sokak … ada … parsel sayılı taşınmaz üzerinde bulunan 1 no.lu meskenin, 12.10.2004 öncesi yapıldığı ve kullanıldığı Mahalle Muhtarının yazısında belirtilmiş olup söz konusu yapının 26/07/2008 tarih ve 26948 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5784 sayılı Kanunun 25.maddesinde tanımlanan yapılardan olduğu, 01.01.2004 tarihli Belediyemiz emlak kayıtlarından ve 17.05.2022 tarihli Muhtarlık beyanından anlaşılmaktadır" içerikli yazısına istinaden verilmiştir. 04.08.2023 Tarihinde Barış BÜTÜN tarafından çıkartılan olay ile ilgili kurumumuza ait güvenlik kameraları incelenmiş olup, sosyal medya üzerinden servis edilen görüntülerin olay çıkartan şahıs ile birlikte Şube Müdürlüğümüze giriş yapan kişi tarafından cep telefonu ile kaydedildiği tespit edilmiştir. Şube Müdürlüğümüz hizmet binasında yaşanan olaya müteakip ilgili bölge ve konutta inceleme yapmakla görevlendirilen ekip saat 13:10'da bölgeye intikal etmiş olup "Yaptığım incelemede evin sayaca kadar suyun geldiğini ve sayaçtan sonraki vananın kapalı olduğunu gördüm iş bu tutanak ve çektiğim görüntüler ile kayıt altına aldım" ifadesini içeren tutanağı tanzim ederek imza altına almıştır. ASAT Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu tarafından, idari yönden inceleme süreci devam etmektedir. Olay ile ilgili Kurumumuz ve ayrıca Şube Müdür Vekilimiz Ümit DEMİREL Alanya Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunmuştur.”

Alanya Belediyesinde ruhsat ve izin belgesi yok

Alanya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından sorularımıza verilen yanıtta ise “… Söz konusu Antalya ili Alanya ilçesi Hocalar Mahallesi …parsel sayılı taşınmaza ilişkin Belediyemiz arşiv kayıtlarında yapı ruhsatı veya yapı izni belgesine rastlanılmamış olup elektrik ve su bağlantısına ilişkin işlemler Alanya Akedaş İşletme Müdürlüğü ile Asat Genel Müdürlüğünün ilgili birimleri tarafından yapılmaktadır” denildi.

Çevre ve Şehircilik de ‘yok’ demişti

Alanya Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta “…parselde bulunan 2 katlı betonarme bina ile ilgili yerinde incelemesi yapılmış olup, Antalya Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından verilen ‘yapı kayıt belgesi bilgilerine’ göre belediyemizce değerlendirilecektir” denildi. 

Hukuka aykırı yanıt

Alanya Belediyesi Plan ve Proje Müdürlüğü tarafından verilen yanıtta “…İlgi yazıda vatandaş Asat ve vatandaş arasında yaşanan 04 Ağustos 2023 tarihindeki olaylar hakkında bilgi talep etmektedir. Müdürlüğümüzün cevap verebileceği bir soru bulunmamaktadır” denilirken Alanya Belediyesi Çözüm Masası ise hukuka aykırı olarak “Belediyemiz hizmet alanı içerisindeki konular ile ilgili belediyemiz yazı işleri müdürlüğümüze yazılı dilekçe ile müracaatınızı yapabilirsiniz” yanıtını verdi.

Muhtar: Beni hapse atın, herkes yapıyor

Konuyla ilgili olarak aradığımız muhtar da konuya açıklık getiremedi. Cep telefonundan ulaştığımız Antalya’nın Alanya ilçesi Hocalar Mahallesi Muhtarı İbrahim Çetin  “Yapının 2004 öncesinde yapılmış olduğuna dair verdiğiniz yazının hukuki dayanağı nedir? Gidip yerinde mi gördünüz? Gördünüz ve yapı var ise fotoğraf mı çektiniz kamera kaydı mı aldınız, hangi hukuki gerekçeye dayanarak 2004 öncesi yapıldığına kanaat getirdiniz, 2004 öncesinde yapılmış ise neden bugüne değin imar barışına girmemiş, 2022 yılına kadar su ve elektrik aboneliği olmadan nasıl yaşamışlar, bu yapı eski uydu fotoğraflarında neden görünmüyor, bu kişilerin ikametleri de burada mı? 2004 öncesi yapıldığına dair yazıyı neden 17 Mayıs 2022’de verdiniz?” şeklindeki sorularımızı yanıtsız bırakırken “Evrakı ben verdim. Herkes böyle yapıyor. Bu suçsa gidip beni hapse atın. Ben şu an Kaş’tayım. Kaş’ın her tarafı bu şekilde. Kaş’ı niye haber yapmıyorsunuz, bizim köyden ne istiyorsunuz?” demekle yetindi.

Açıklanmaya muhtaç yapı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünde ‘imar barışı başvuru sorgulama sistemi’ üzerinden yapılan incelemede herhangi bir yapı kayıt belgesi bulunmayan, imar barışı veya imar affına girmeyen, uydu fotoğraflarında Mart 2021 öncesi görülemeyen, Mart 2021-Haziran 2023 tarihleri arasında yapıldığı tahmin edilen, Alanya Belediyesi arşiv kayıtlarında yapı ruhsatı veya yapı izin belgesine rastlanılmayan yapının 2004 yılı öncesinde nasıl yapıldığı ve Alanya Belediyesinin ASAT’a abonelik verilmesi için verdiği yazıda yapının 01.01.2004 tarihli  Alanya Belediyesi emlak kayıtlarında nasıl yer aldığı ise merak konusu oldu.

Nasıl oluyor da oluyor?

Zira ASAT’tan verilen yanıtta aboneliğin 26 Mayıs 2022’de; "… Hocalar Mahallesi … Sokak … ada … parsel sayılı taşınmaz üzerinde bulunan 1 no.lu meskenin, 12.10.2004 öncesi yapıldığı ve kullanıldığı Mahalle Muhtarının yazısında belirtilmiş olup söz konusu yapının 26/07/2008 tarih ve 26948 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 5784 sayılı Kanunun 25.maddesinde tanımlanan yapılardan olduğu, 01.01.2004 tarihli (Alanya) Belediyemiz emlak kayıtlarından ve 17.05.2022 tarihli Muhtarlık beyanından anlaşılmaktadır" ifadelerinin yer aldığı Alanya Belediye Başkanlığının 25 Mayıs 2022 tarihli yazısına istinaden verildiği beyan ediliyor. 2022’de yapıldığı tahmin edilen ve kaçak olduğu ileri sürülen yapının Alanya Belediyesinin 1 Ocak 2004 tarihli emlak kayıtlarında nasıl olup da yer aldığı ise açıklanmaya muhtaç bir veri olarak önümüzde duruyor. Hangi kurum veya kişilerin sahtecilik yapıp yapmadığına dair gerçeğin  ise ancak adli soruşturma sonucunda ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Ya deprem olmasaydı

Aslında bu konu; deprem gerçekliği ve imar affı beklentisi ile de ilişkili. Zira son imar affı 2018 yılı öncesi yapılan yapıları kapsıyordu. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından 25 Temmuz 2022 tarihinde TBMM Başkanlığı’na imar affı başvurusu yapıldı. Daha önce 2018’de yapılan İmar Barışı sürecinde yapı kayıt belgesi almasına rağmen mağdur olmuş olanları gerekçe olarak öne süren kanun teklifi, 11 Ekim 2022’de TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na gelmişti. Destici’nin TBMM’ye sunduğu yasa teklifi bu şekliyle kanunlaşırsa, daha önce çıkan imar affının süresi 31 Aralık 2018’den 31 Aralık 2022’ye uzatılmış olacaktı. Böylece İmar Barışı’nın tarihi 2022 yılının sonuna kadar getirmiş olacaktı. Destici teklifinin gerekçesinde ‘Ruhsatsız veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların kayıt altına alınması ve imar barışının sağlanması amacıyla Yapı Kayıt Belgesi başvuruları için daha önce belirlenmiş sürelerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılması ve daha önce bu sürelerden kaynaklı belgeleri iptal edilenler hakkında tesis edilen idari işlemlerin ve para cezalarının iptal edilmesi’ ifadelerine yer veriyordu. Son 20 yılda 8 defa çıkan imar affı, 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimleri öncesi böylece tekrar gündeme gelmiş oldu. Ancak Destici’nin verdiği kanun teklifi torba kanunlar ve ardından gelen 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu komisyonun gündemine alındı. Ancak araya  EYT ve Sözleşmeli Personele kadro düzenlemesi girdi. İmar affı kanun teklifi yetişmedi ve 2023 yılına kaldı. Bu arada 6-7 Şubat 2023’de 11 ilimizde ne yazık ki büyük depremler yaşandı, binlerce insanımız yaşamını yitirdi. Çürük ve dayanıksız, kaçak yapılara imar affı verilerek yasallaştırılması ve insanların bu depremler sırasında yaşamını kaybetmesi sorunsalı her boyutuyla tartışıldı. Tartışmalar sırasında imar affı; toplumun büyük tepkisi üzerine rafa kalktı.